Ідея
Створення Національної психологічної асоціації (НПА) було ініційоване Бурлачуком Олегом Леонідовичем 8 грудня 2011 року у новоствореній ним групі в соціальній мережі Facebook. Водночас перші обговорення щодо необхідності створення професійної спільноти нового рівня відбулися ще на конференції ПСІКОН у грудні 2009 року.
На той час у реєстрі громадських об’єднань налічувалося близько 100 організацій, що використовували корінь «психо» у своїй назві. Це свідчило про прагнення психологів до об’єднання, проте водночас демонструвало брак довіри до єдиного спільного руху. Тому головною ідеєю стало створення ефективного монопрофесійного об’єднання з горизонтальною структурою, заснованого на демократичних принципах, що має на меті згуртувати професійну спільноту та захищати права всіх психологів України.
Історія
У 2017 році до новоствореного парасолькового об’єднання увійшли п’ять асоціацій-засновниць:
- Всеукраїнська психодіагностична асоціація
- Всеукраїнська Арт-терапевтична асоціація
- Українська асоціація транзакційного аналізу
- Інститут клієнт-центрованої та експірієнтальної психотерапії
- Асоціація дитячих та сімейних психологів України
Також Київська асоціація практикуючих психологів та психотерапевтів приєдналася як асоційований член.
У липні 2017 року на Європейському психологічному конгресі в Амстердамі НПА, за переважної підтримки делегатів Ради президентів, було прийнято до складу Європейської Федерації Психологічних Асоціацій (EFPA) як національного представника України.
Сучасність
Національна психологічна асоціація (НПА) — це парасолькове об’єднання, що згуртовує різні психологічні асоціації України та окремих фахівців у галузі психології.
Членами НПА можуть бути виключно спеціалісти з психологічною освітою (бакалавр, спеціаліст чи магістр) або особи, які мають науковий ступінь з психології (кандидат чи доктор психологічних наук).
НПА є:
- Національним представником України в Європейській федерації психологічних асоціацій (EFPA)
- Представником України в Міжнародному Союзі Психологічних Наук (IUSPsyS)
- Членом мережі Mental Health Europe
Як професійне об’єднання, ми дотримуємося принципів демократичності та рівноправ’я всіх учасників. Зміна керівництва асоціації відбувається кожні 2 роки шляхом відкритого голосування на Загальних зборах організації. Президент НПА може перебувати на посаді не більше двох термінів.
В НПА входять 21 Асоціація-партнер, а в середені НПА створено 20 Дивізіонів з різних психологічних напрямків.
Ми прагнемо створювати умови для розвитку, обміну досвідом, реалізації інтересів та талантів наших членів. Кожен член НПА може: брати участь у діяльності дивізіонів; долучатися до актуальних робочих груп як в середні НПА так і в EFPA (в обумовлений період); брати участь у громадських обговореннях; бути залученим як експерт у різноманітні проєкти.
Станом на сьогодні НПА налічує: 2 327 чл.

ПЕРШИЙ ПРЕЗИДЕНТ НПА
Бурлачук Леонід Фокович
психолог, доктор психологічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України, завідувач кафедри психодіагностики та клінічної психології факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Президент НПА 2017–2020 рр.

ДРУГИЙ ПРЕЗИДЕНТ НПА
Палій Валерія Сергіївна
кандидатка психологічних наук, практикуюча психологиня, академічна директорка програми «Психологія» в Kyiv School of Economics, співзасновниця лінії психологічної допомоги НПА, власниця спеціальної президентськоі нагороди від Американської психологічної асоціації. Президентка НПА 2020–2024 рр.

ТРЕТІЙ ПРЕЗИДЕНТ НПА
Бурлачук Олег Леонідович
психолог, керівник видавництва психологічних тестів «UA-TEST» та провайдера «Псиметрія», бізнес-партнер Київського психологічного центру «ALTERA» та конференції PSYCON, консультант програми з психології Американського університету в Києві.