top of page
Пошук
npauaorg

ІНФОРМАЦІЯ, ЯКУ ВАЖЛИВО ПОШИРИТИ СЕРЕД ВАШИХ ДРУЗІВ

Психічне здоров‘я - це не просто відсутність проблем чи розладів, це стан в якому ми можемо насолоджуватися життям, жити в гармонії із собою та зовнішнім світом, реалізовувати свої здібності та потенціал.

Наше психічне здоров‘я залежить від багатьох різних чинників: біологічних, соціальних, економічних та індивідуально-психологічних. Спадковий фактор, фізичне здоров’я, стреси, стиль та умови життя - все це впливає на нього.

Відпочинок і його баланс з улюбленою роботою, стосунки, наявність близьких людей поряд, спорт, якісне харчування, "філософський" погляд на життя - це той внесок який ми можемо зробити для того, щоб фізично та емоційно почуватися краще, але іноді буває так, що цього недостатньо або не вистачає, і щось всередині нас «ламається» ми відчуваємо сум, тривогу, знесилення, байдужість, злість, розпач, тривогу.

За даними ВООЗ кожен четвертий житель планети протягом життя може мати психічний розлад. Перечитайте: кожен четвертий! З психологічними проблемами протягом життя стикаються всі люди. Тобто проблеми з психічним здоров'ям такі самі як із фізичним, але менш помітні й тому до них часто ставляться несерйозно. «Не сумуй, все ж добре», «тю, ну а що тут такого», «не лінуйся та зберись» - це лише частина «підтримуючих» слів, які люди з психічними розладами можуть почути. Насправді психічні проблеми потребують допомоги та лікування, так само як і зламана нога, хворий шлунок чи застуда.

Звертатися за допомогою - не соромно і нестрашно. І чим раніше ви зробите запис на прийом до спеціаліста - тим краще.

Що може допомогти?

Важлива правильна діагностика та розуміння ситуації, з цим вам можуть допомогти спеціалісти у сфері психічного здоров‘я: психолог, психіатр, психотерапевт. Відповідно до ситуації вам буде запропонована допомога - психологічна консультація, психотерапія, медикаментозна підтримка. Коректне визначення вашої ситуації та спосіб допомоги - половина справи.

Куди ви можете звернутися?

Безкоштовні лінії підтримки та мережі допомоги. Це доступний та дієвий спосіб, його перевага - для того, щоб отримати допомогу не потрібно навіть виходити з дому. Ви можете отримати консультацію щодо вашого стану і, можливо, подальше скерування. Якщо ви надаєте перевагу очній зустрічі - можна звернутися до місцевої соціальної служби, можливо, у вашому місті є й інші ініціативи з надання безкоштовної психологічної допомоги.

Візит до сімейного лікаря. Спеціаліст може оцінити наявні симптоми та скарги та скерує до потрібного спеціаліста, або якщо матиме відповідну кваліфікацію - надасть вам допомогу самостійно.

Запис до приватного психолога. Це хороша ідея. Робота з таким спеціалістом допоможе вам розібратися в собі, впорядкувати думки й позбавитися симптомів. Більшість психологів працюють в робочому альянсі з іншими спеціалістами, тож за потреби скерують до лікарів, або будуть працювати з вами в форматі психологічних консультацій чи розмовної психотерапії. Обов‘язково запитайте у спеціаліста диплом про вищу освіту, сертифікат (сертифікати) про додаткове навчання та спеціалізації, поцікавтесь чи має він особисту терапію, супервізії та чи входить до професійних спільнот. Це важливі вимоги для практикуючих спеціалістів. І відповіді на ці питання можуть спростити пошук спеціаліста.

Запис до лікаря-психіатра. Якщо ви розумієте, що ваші неприємні симптоми потребують саме лікарського втручання - сміливо записуйтеся. Психіатр може призначити вам медикаменти, які скорегують обмінні процеси у вашому мозку та позбавлять вас неприємних симптомів. Також/або лікар може рекомендувати вам пройти курс психотерапії для того, щоб небажані симптоми не повернулися і ви в майбутньому сформували навичку відстежування проблем, самодопомоги, змінили ставлення до різних ситуацій у вашому оточенні, позбавилися упереджень та небажаних поведінкових патернів та реакцій. Не відмовляйтеся, якщо лікар запропонує такий варіант, адже на вас чекатиме захоплююча подорож у світ себе..

Головне пам'ятайте: допомога доступна і просити про неї не соромно.


Цей матеріал підготовано Національною психологічною асоціацією до Дня психічного здоров‘я. Ілюстрація Oleksandra Maior

6 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page