26 лютого 2021 року у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відбулося засідання робочої групи щодо надання психологічної, психотерапевтичної та психіатричної допомоги ветеранам в контексті посттравматичного синдрому.
У засіданні робочої групи прийняли участь народні депутати, представники профільних міністерств та громадськості. Серед представників неурядових організацій був і представник Національної психологічної асоціації – Артем Осипян, який презентував законодавчу концепцію ліцензування психологів та психотерапевтів. Дана концепція є результатом багатомісячного обговорення з професійними асоціаціями та аналізу юристів.
У обговоренні законодавчих змін, зокрема, підкреслювалась різниця між психологічною допомогою та психотерапією, про наслідки і ризики відсутності ліцензування таких видів допомоги, та про те, як зміна нормативно-правових актів сприятиме якості допомоги й ветеранам з посттравматичним розладом та іншими розладами психіки та поведінки, набутих через бойові дії.
Основні ідеї, які обговорювалися на засіданні:
якісної психологічної та психотерапевтичної допомоги потребують не тільки ветерани з ПТСР, але й ветерани з іншими психічними розладами. Більше того, більш якісної допомоги потребують не тільки ветерани;
якість психологічної допомоги та психотерапії залежить від якості підготовки спеціалістів, порядку надання такої допомоги та від контролю за цим порядком;
для підвищення контролю та вдосконалення порядку психологічної та психотерапевтичної допомоги необхідно ліцензувати такий вид діяльності та змінити наказ МОЗ №199, привести його до більш сучасного змісту;
у законодавстві відсутня логічна та узгоджена система визначень, зокрема, не визначено, що таке “психотерапія”, “психологічна консультація”, “послуги у сфері психічного здоров’я”, “надавач та отримувач таких послуг”, “психологічна практика”… Ці поняття необхідно ввести;
разом із ліцензуванням практики психологів та психотерапевтів, за цим же принципом можна було б і ліцензувати діяльність реабілітаційних центрів для алко-, наркозалежних.Оскільки їх діяльність відповідає критеріям послуг у сфері психічного здоров’я.
Національна психологічна асоціація висловлює свою вдячність народній депутатці Тетяні Цибі за ініціативу та небайдужість до цієї важливої теми, а також іншим народним депутатам, які приймають активну участь у даній парламентській групі.
Сподіваємось на продовження плідної співпраці!
Comments