ЯК КРАЩЕ КОМУНІКУВАТИ ПРО COVID19?

Тема COVID19 є однією з найбільш популярних в інформаційному просторі. Леся Українка порівнювала слово зі зброєю. І це правда, ним можна відсікти зайве, загострити будь-що, вразити, але можна і боляче поранити. Національна психологічна асоціація просить вас обережно використовувати слова, для того, щоб вони несли зміст та конструктив, а не біль, ненависть та ворожнечу. За останні тижні в новинах ми бачили історії про погрози пацієнтам з COVID19, які одужали; про спроби підпалу будинків сусідам, які були інфіковані; про травлю, організовану після невдалих висловлювань і витоків інформації; ми були свідками новин про дискримінацію цілих етнічних груп, які за переконанням публічних осіб несуть ризик інфікування. Ніщо не береться з нічого. Часто цим ідеям, подіям та вчинкам передували слова та оцінки, які сіяли зерно ненависті та ворожнечі, які стигматизували людей, що захворілі, чи могли потенційно заразитися. Одне некоректне висловлювання може проростати в головах та душах багатьох і продовжувати ділитися. Давайте це зупинимо.

Стигма завжди пов’язана із негативними асоціаціями інших людей, її наслідками є дискримінація, соціальна ізоляція, приниження, втрата соціального статусу через хворобу, фізичне насильство. Високий ризик стигматизації пацієнтів з COVID19 пов’язаний із тим, що це нова коронавірусна інфекція, а люди схильні боятися невідомого. Коли ми не маємо достатньо відомостей, нам легко пов’язувати проблему із кимось іншим, знаходити «причину проблеми» та виміщати не неї свою тривогу, страх та злість.

Стигматизація провокує уникнення від звернень за допомогою у разі необхідності. Уявіть логіку людини: ви знаєте, що COVID19 це те, що засуджується людьми, якщо інші дізнаються про те, що ви інфіковані вас стануть уникати, можливо, ви втратите роботу, ваші діти будуть піддаватися глузуванню у школі, а сусіди будуть вимагати дезінфекцію під’їзду, бо ви захворіли, бажано протичумними засобами. Чи будете ви йти до лікаря, щоб вам підтвердили ваші побоювання із COVID19? Певне, що ні.

Комунікація на цю тему важлива, бо з одного боку, вам потрібно донести правдиву та коректну інформацію до людей про всі міри захисту, але важливо дотриматися балансу та не перейти межу залякування. Останнє навряд чи буде сприяти тому, щоб люди зверталися за медичною допомогою у разі необхідності.

Розберімо найбільш типові помилки в комунікації, які породжують стигматизацію COVID19.

1. Важливо не пов’язувати COVID19 з країнами, містами, національностями, расами. «Вуханький грип», «китайський вірус» – це дефініції, за вживання яких президент Трамп піддається нищівній критиці з боку всього світу. Також некоректно говорить про «азійський вірус» чи те, що вірус «завезений в Україну з Європи (або ще звідкись)».

2. Говорячи про людей, потрібно говорити про людей. Так замість «жертв вірусу» краще сказати, «люди з COVID19» чи «люди, які проходять лікування» або «люди які вилікувалися від COVID19».

3. «Люди, які мають підозру на COVID19». Підозра (промовте вголос) … ну і слово, відразу викликає гамму переживань. Замість цього краще вживати люди, які «можливо інфіковані», або «потенційно інфіковані».

4. Замість того, щоб говорить про те, що хтось вірус «передав» або «заразив», краще сказати, що хтось «заразився». По-перше, навряд чи той, хто «передав» робив це свідомо, і той, хто “заразився” також не обвинувачується у такому формулюванні.

5. Ну звичайно, потрібно уникати фаталізму, страшних метафор і таких слів як «апокаліпсис», «чума», «кінець світу», «біологічна зброя» – ці слова мають негативну конотацію. Краще посилатися на офіційну статистику та виключно наукові дані. Не сійте паніку та смуту.

6. Спробуйте тримати фокус не на загрозах, а на тому, що правильна профілактика та дотримання мір гігієни та дистанціювання дозволить подолати COVID19, адже це є нашою спільною проблемою.

7. Якщо ви журналіст, то розповідайте історії одуження, запрошуйте тих, хто вилікувався до етеру.

Більше корисної інформації можна знайти тут
https://www.unicef.org/media/65931/file/Social%20stigma%20associated%20with%20the%20coronavirus%20disease%202019%20(COVID-19).pdf

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/reducing-stigma.html

#helpmenpa #stopcovid19

This entry was posted in npa